Μεγάλη νίκη του Βόλου έναντι του ΠΑΟΚ με διπλό σκορ

Σε φιλική αναμέτρηση φιλανθρωπικού σκοπού, παρουσία περίπου 1500 φιλάθλων, ο νεοσύστατος NFC Bόλος,  νίκησε με 4-2 τον ΠΑΟΚ στο ΕΑΚ Βό...

Σε φιλική αναμέτρηση φιλανθρωπικού σκοπού, παρουσία περίπου 1500 φιλάθλων, ο νεοσύστατος NFC Bόλος,  νίκησε με 4-2 τον ΠΑΟΚ στο ΕΑΚ Βόλου.
Η νεοσύστατη ομάδα του Βόλου έλαμψε απέναντι σ' έναν αντίπαλο που πρωταγωνιστεί δύο κατηγορίες υψηλότερα κι έδειξε πως εφόσον ξεπεράσει το "εμπόδιο" του Διαιτητικού δικαστηρίου θα αποτελέσει φαβορί για την άνοδο στη Football League.
Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Βόλου εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που άφηνε ο ΠΑΟΚ κάτω από τη μεσαία γραμμή και σε δυο από τις τρεις αντεπιθέσεις που ξεδίπλωσε στο πρώτο 20λεπτο, κατάφερε να προηγηθεί με 2-0, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν συχνή παρουσία στην περιοχή των γηπεδούχων, αλλά κακές επιλογές στο τελείωμα των φάσεων που δημιούργησαν.
Στο 13' ο Μάντζης από τα δεξιά γύρισε στον Ηλιόπουλο, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής, με τακουνάκι, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Βόλου. Στο 17' ο Πέντα βρέθηκε στο έδαφος μετά από φράγμα του Κωνσταντινίδη, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι και τον Πίτου Γκαρσία να ευστοχεί στην εκτέλεσή του και να γράφει το 2-0.
Στο 20' ο Μπίσεσβαρ βρήκε τον Ελ Καντουρί, με τον Μαροκινό να κάνει το σουτ στη κίνηση από το ύψος του πέναλτι και να μειώνει σε 2-1. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ανοικτό, με τον ΠΑΟΚ να υστερεί στην τελική προσπάθεια και να έχει αργές επιστροφές στην άμυνα. Στο 37' ο Πούγγουρας (σε φάση στην οποία οι ασπρόμαυροι ζήτησαν φάουλ) έχασε τη μπάλα από τον Μάντζη , που μπήκε στην περιοχή και με σουτ έκανε το 3-1.