Έκανε το θαύμα η Νίκη Βόλου έναντι στον "Βόλο" με 1-0

Η Νίκη Βόλου παίζοντας έξυπνα, κέρδισε τον πρωτοπόρο Βόλο ΝΠΣ 1-0 και τον πλησίασε στους δύο βαθμούς, βάζοντας φωτιά στην κορυφή του π...

Η Νίκη Βόλου παίζοντας έξυπνα, κέρδισε τον πρωτοπόρο Βόλο ΝΠΣ 1-0 και τον πλησίασε στους δύο βαθμούς, βάζοντας φωτιά στην κορυφή του πρωταθλήματος. Το συγκρότημα των Μπούις – Ξηροφώτου προτίμησε να περιμένει τους φιλοξενούμενους και χτυπώντας στις αντεπιθέσεις να πάρει το πολύτιμο τρίποντο. Το τέρμα που έκρινε το παιχνίδι, σημείωσε ο Χρήστος Καρτσαμπάς στα χασομέρια του πρώτου μέρους όταν με κεφαλιά σε κόρνερ του Μέτσε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και στα ουράνια τους χιλιάδες φίλους της Νίκης.
Το ματς
Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά του αγώνα η Νίκη έδωσε μέτρα στους φιλοξενούμενους θέλοντας να θωρακίσει την άμυνά της και να προσπαθήσει να χτυπήσει σε κάποια οργανωμένη αντεπίθεση. Αυτή η επιλογή του τρόπου παιχνιδιού έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Χουάν Φεράντο να απειλήσει δύο φορές σε τρία λεπτά. Στο 8’ η σέντρα σουτ του Καμπαγιέρο υποχρέωσε τον Μένιο Θεολόγη σε εντυπωσιακή απόκρουση ενώ στο 11’ ο Μελισσόπουλος σούταρε από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να περνά ψηλά άουτ.
Πλήγμα για τη Νίκη με την αντικατάσταση του Τζιώρα
Στο 19’ το τεχνικό δίδυμο της Νίκης υποχρεώθηκε στην αντικατάσταση του Χρήστου Τζιώρα ο οποίος αποσύρθηκε τραυματίας στα αποδυτήρια. Τη θέση του επιθετικού της Νίκης πήρε ο Μπάιριτς, με τον Γαρυφαλλόπουλο να περνά στην κορυφή της επίθεσης και τον Κροάτη να καλύπτει την αριστερή πτέρυγα της επίθεσης.
Δοκάρι για τον Βόλο ΝΠΣ
Με τη συμπλήρωση της μισής ώρας οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο να ανοίξουν το σκορ όταν ο Πίτου Γκαρσία εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά με τον Καμπαγιέρο με προβολή να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
Στο καναβάτσο τους φιλοξενούμενους με γκολ στις καθυστερήσεις
Η Νίκη αφού απείλησε με διπλή ευκαιρία στο 43’ άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Καρτσαμπά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μέτσε. Προηγουμένως Ο Μέτσε έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Μπουργάνη να αποκρούει στην αριστερή του γωνία, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Γαρυφαλλόπουλος από πλάγια θέση έπιασε το σουτ, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να λέει και πάλι «όχι», αποκρούοντας σωτήρια τη μπάλα
Ανούσια υπεροχή των φιλοξενούμενων
Όπως ήταν αναμενόμενο ο Βόλος ΝΠΣ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με την ανοχή της Νίκης, ώστε να απαντήσει στο γκολ του Καρτσαμπά. Παρά την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής από τους φιλοξενούμενους οι στιγμές που απειλήθηκε ο Θεολόγης ήταν ελάχιστες. Στο 50’ το μακρινό σουτ του Πίτου Γκαρσία δεν ανησύχησε τον Θεολόγη, ενώ τρία λεπτά αργότερα το σουτ του Ηλιάδη εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.
Στο 58’ η Νίκη έχασε σημαντική ευκαιρία να κλειδώσει το τρίποντο όταν ο Γαρυφαλλόπουλος έπιασε το σουτ από πλεονεκτική θέση, με τον τερματοφύλακα να βρίσκεται στο έδαφος και τη μπάλα να κοντράρει στον Ντόση, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Γιάκοβλεφ ανακόπηκε από αμυνόμενο του ΝΠΣ Βόλου, με τους γηπεδούχους να ζητούν πέναλτι υπέρ της ομάδας τους.
Η Νίκη έδειχνε πιο απειλητική στις αντεπιθέσεις και στο 66’ ο Μέτσε δεν επέλεξε να σπάσει στον αμαρκάριστο Γαρυφαλλόπουλο, σουτάροντας ψηλά άουτ.
Στο 70’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πιο σημαντική τους ευκαιρία να φέρουν στο παιχνίδι στα ίσια. Ο Ηλιάδης έβγαλε τη σέντρα στον Μάντζη, που έφερε με το κεφάλι σε σημείο βολής τον Καμπαγιέρο, ο οποίος δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει τη μπάλα στα «δίχτυα», αλλά να σημαδεύει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Θεολόγη.
Η πίεση αυξήθηκε περισσότερο όταν εντελώς αψυχολόγητα ο Μπάιριτς αντίκρυσε τη 2η κίτρινη κάρτα στο 78’ και υποχρέωσε τους συμπαίκτες του να αγωνιστούν για 17 λεπτά με παίκτη λιγότερο. Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα οι φιλοξενούμενοι δεν προβλημάτισαν ιδιαίτερα την άμυνα της Νίκης που εύκολα κράτησε μέχρι το τέλος το υπέρ της σκορ.
Κίτρινες: Πιαστόπουλος (45’), Γαρυφαλλόπουλος (56’), Ντόλγκι (59’), Γκαρσία (61’), Μπάιριτς (70’), Μάντζης (73’)
Κόκκινες: Μπάιριτς (78’, 2η κίτρινη)
Οι συνθέσεις:
Νίκη Βόλου: Θεολόγης, Γενιτσαρίδης, Δημολιός, Μωυσίδης, Καρτσαμπάς, Βέργος, Γιάκοβλεφ (89’ Λάιος), Μέτσε (93’ Ματθαίου), Ντόλγκι, Γαρυφαλλόπουλος (81’ Ιορδανίδης), Τζιώρας
Βόλος ΝΠΣ: Μπουργάνης, Ντεντάκης, Ντόσης, Δημόπουλος, Ηλιάδης (72’ Μηλιώτης), Πιαστόπουλος (84’ Δεμηρτζόγλου), Μελισσόπουλος, Καμπαγιέρο (89’ Πέντα), Μάντζης, Γκαρσία, Ηλιόπουλος