Αυτός είναι ο μακροβιότερος δήμαρχος Βόλου

Περισσότεροι από τριάντα δήμαρχοι πέρασαν από τον Βόλο, από το 1881 έως σήμερα και ο καθένας από αυτούς άφησε τη δική του παρακαταθήκη και ταυτότητα.

KEN 728X100

Σαράντα ημέρες πριν τις νέες κάλπες που θα στηθούν, το TheNewspaper.gr επιχειρεί αν ρίξει φως στην ιστορία της πόλης και να ανδείξει φυσιογνωμίες που πέρασαν και δημιούργησαν. Άλλοι με επιτυχία και άλλοι με λιγότερη.

Ποιος είναι όμως μέχρι σήμερα ο μακροβιότερος δήμαρχος του Βόλου;

Η απάντηση είναι εύκολη και προκύπτει από την ιστορική αναζήτηση. Για 17 ολόκληρα χρόνια, με διαστήματα που τέθηκε εκτός υπηρεσίας και αντικαταστάθηκε από δημαρχεύοντες, ήταν στη θέση του Δημάρχου Βόλου ο Κωνσταντίνος Γκλαβάνης. Συγκεκριμένα άσκησε τα καθήκοντά του από την 1η Σεπτεμβρίου 1908 έως 24 Οκτωβρίου 1925, αλλά συνολικά διοίκησε 14 χρόνια.

Ο Κωνσταντίνος Γκλαβάνης ήταν βιομήχανος και πολιτικός από τη Ζαγορά Πηλίου.

Γεννήθηκε το 1854 και σε νεαρή ηλικία έφυγε για τη Ρωσία. Παρέμεινε εκεί για περίπου 15 χρόνια και ασχολήθηκε με το εμπόριο. Αργότερα γύρισε στο Βόλο όπου ίδρυσε την πρώτη Αλευροβιομηχανία της πόλης και τη βιομηχανία μηχανημάτων «Γκλαβάνη». Το 1881 ίδρυσε μαζί με το Γεώργιο Φιλάρετο το Δημοκρατικό Κόμμα ενώ στη συνέχεια, μετά την έλευση του Ελευθερίου Βενιζέλου, προσχώρησε στο Φιλελεύθερο Κόμμα. Επί δημαρχίας του, με δική του πρωτοβουλία, η διοίκηση του σημερινού Αχιλλοπούλειου Δημοτικού Νοσοκομείου πέρασε στο δήμο και έγινε δεκτή η πρόταση του Δημήτριου Σαράτση για την ίδρυση του Ανώτερου Παρθεναγωγείου. Πέθανε στο Βόλο το 1932.

Είχε δύο γιους, τον Ιωάννη, που εκλέχτηκε πολλές φορές βουλευτής με το Κόμμα Φιλελευθέρων και την Ένωση Κέντρου ενώ διετέλεσε και υπουργός Εθνικής ΟικονομίαςΑνοικοδομήσεωςΠρόνοιας, Υγιεινής και Ανοικοδομήσεως και Εμπορίου και Βιομηχανίας, και τον Ευάγγελο που επίσης εκλέχτηκε βουλευτής.

Δεύτερος μακροβιότερος δήμαρχος υπήρξε ο Μιχάλης Κουντούρης με περίπου δώδεκα χρόνια θητείας, χωρισμένη σε δύο περιόδους.

Η λίστα με τους δημάρχους Βόλου από το 1881 και έπειτα

Καρτάλης Γεώργιος 2/11/1881 έως 30/9/1891

Τοπάλης Αλέξανδρος 1/101891 έως 31/11/1895

Αργύρης Ιωάννης 1/12/1895 έως 31/11/1899

Γεωργιάδης Νικόλαος 1/12/1899 έως 30/9/1907

Καρτάλης Ιωάννης 1/10/1907 έως 20/6/1908 (πέθανε δήμαρχος)

Π.Σαράτσης – Ι. Γκλαβάνης 21/6/1908 έως 31/8/1908 (δημαρχούντες )

Γκλαβάνης Κων/νος 1/9/1908 έως 24/10/1925 (Με δημαρχούντες για τα διαστήματα που τέθηκε εκτός υπηρεσίας τους: Π.Σαράτση, Β. Παπαιωάννου και Δ. Κουκιάδη)

Σπυρίδης Σπύρος 25/10/1925 έως 3/8/1929

Καρτάλης Κων/νος 4/8/1929 έως 19/3/1933 (πέθανε δήμαρχος)

Αντωνόπουλος Ιωάν. 20/3/1933 έως 12/4/1934 (Δημαρχών)

Σπυρίδης Κων/νος 13/4/1934 έως 8/7/1938

Σαράτσης Νικόλαος 9/7/1938 έως 21/4/1944

Χατζηκωνσταντίνου Π. 22/4/1944 έως 6/5/1944 (Δημαρχών).

Παπασακελλαρίου Θρ. 7/5/1944 έως 20/10/1944

Κονταράτος Ιωάννης 21/10/1944 έως 12/2/1945

Παπαγεωργίου Ν. 13/2/1945 έως 19/10/1945

Κοντοστάνος Γ. 20/10/1945 έως 25/5/1946

Ζησάκης Ζήσης 26/5/1946 έως 14/8/1950

Τζίκας Θεόφιλος 10/8/1950 έως 19/9/1950

Δάρας Κων/νος 20/9/1950 έως 15/1/1951

Βουγάς Παναγιώτης 16/1/1951 έως 31/5/1951

Κοντοστάνος Γεώργιος 1/6/1951 έως 4/2/1955

Καρτάλης Γεώργιος 5/2/1956 έως 31/7/1956

Στουρνάρας Αριστείδης 1/2/1956 έως 27/4/1956 (Δημαρχών).

 Κλαψόπουλος Θεόδωρος 28/4/1956 έως 10/5/1959

Κονταράτος Ιωάννης 11/5/1959 έως 15/8/1964

Κλαψόπουλος Θεόδωρος 16/8/1964 έως 16/8/1967

Σάρος Γεώργιος 17/8/1967 έως 20/8/1972

Καλούσης Ιωάννης 21/8/1972 έως 26/1/1973 (Αντιδήμαρχος).

Παπαθανασίου Απόστολος 27/1/1973 έως 15/9/1974

Τσιάμης Δ. (πρωτοδίκης) 19/9/1974 έως 31/5/1975

Κλαψόπουλος Θεόδωρος 1/6/1975 έως 31/12/1978

Κουντούρης Μιχάλης 1/1/1979 έως 31/12/1990

Πιτσιώρης Δημήτρης 1/1/1991 έως 31/12/1998

Κουντούρης Μιχάλης 1/1/1999 έως 8/5/2000

Μήτρου Κυριάκος 8/5/2000 έως 31/12/2006

Βούλγαρης Αλέκος 1/1/2007 έως 31/12/2010

Σκοτινιώτης Πάνος 1/1/2011 έως 30/8/2014

Μπέος Αχιλλέας 1/9/2014 έως 31/8/2019 και εκ νέου υποψήφιος

 

error: Content is protected !!